WASP clay

WASP promovira gusto-tekuće materijale u svijetu 3D printa.

Od početka svog djelovanja WASP se fokusira na razvoj 3D print sustava koji omogućuju uporabu funkcionalnih materijala kao što su glina, porculan, aluminij, cirkonij i napredna keramika za poboljšanje digitalne umjetnosti i samostalne proizvodnje. WASP i glina.

WASP i glina.

3D print s glinom ili drugim fluidnim materijalima je međunarodna tema istraživanja proizvodnje aditivnom tehnologijom. Polimeri i termoplastični materijali jednostavniji su za tiskanje jer se nakon zagrijavanja skrućuju na sobnoj temperaturi i nemaju nikakav problem urušavanja ili padanja. Nasuprot tome, sloj po sloj, polaganje gustog materijala poput gline kroz proces LDM (Liquid Deposition Modeling), ima neke granice na koje treba paziti, kao što su geometrijska pravila, opasnost od urušavanja, sušenje i mirovanje. U svim tim slučajevima ekstrudirani materijal ima temeljnu ulogu kako bi se dobili konačni prihvatljivi rezultati.

Ono što nas je impresioniralo na prvi pogled, nakon dodira prvog pečenog modela bila je velika vrijednost materijala poput porculana u usporedbi s plastikom. Piti iz šalice proizvedene vlastitim radom potpuno je nepoznato iskustvo za većinu ljudi. Isti osjećaj doživite kada napravite nekome poklon u obliku čajnika koji ste u potpunosti samostalno kreirali i isprintali. Takvo iskustvo daje dobivenim objektima dodatnu vrijednost koja nije samo emocionalna.

Smjesa je vrlo važna komponenta za print. Koristimo nekoliko materijala od gline do porculana i kamena, osobitost nije važna u materijalu nego korektnoj fluidnosti korištene smjese.

3D print za keramičku umjetnost

"Bili smo zainteresirani za eksperimentiranje s glinom za otvaranje novih mogućnosti na polju izrade skulptura u suvremenoj umjetničkoj sekciji i zadovoljni smo rezultatom. Kao i obično, ovo je prvi korak istraživačkog procesa koji će sve više i više poboljšati konačne rezultate."

Keramička umjetnost i 3D print zajedno se isprepliću u našim testovima. Alternativni materijali za 3D printer i uporaba glinenih smjesa karakteriziraju naše istraživanje koje, razvijajući se prema sve širim i širim aspektima, stvara sve bolje rezultate svakim daljnjim korakom. Na ovom putu umjetnici iz cijelog svijeta susreću se i povezuju jedni s drugima. Ovo su voditelji sinergije koja se kombinira u svijetu inovacija. WASP stoga pozorno prati svijet umjetnosti, svojevrsno otvaranje već iskazano tijekom proteklih godina kroz suradnju s nekoliko umjetnika međunarodnog podrijetla. Engleski umjetnik Jonathan Keep, zajedno s Ivom Sassom, vrhunski keramičari koji su iskušali izradu 3D printanih predmeta, umjetnik Francesco Pacelli koji je eksperimentirao u WASP laboratorijima još od 2015. samo su neki od umjetnika koji su uvidjeli prednosti korištenja ove tehnologije.

3D print nudi izražajne mogućnosti i nova rješenja za potporu velikim umjetnicima, no može se uspješno primijeniti i na stečeno kulturno naslijeđe. Koristeći naš DeltaWASP 40 70, 28 skulpture s arheološkog nalazišta Pompeja precizno su reproducirane na vrlo detaljan način.

WASP tehnologija za 3D print keramike

Tehnologija koja je u stanju iskoristiti iskustvo umjetničkog rada i otvoriti nove izražajne horizonte. Diversifikacije oblika, lako prolazeći od čvrstoće i preciznosti geometrijskih struktura do umjetničke slobode u stvaranju skulpture.

Jedan primjer: Livyng Ecodesign, nova tvrtka iz FAENZA. Nova KERAMIČKA KOLEKCIJA savršena je kombinacija tradicije i suvremenih elemenata, rezultat istraživanja dizajniranja koja se primjenjuje u 3D print svijetu korištenjem keramičkih materijala poput porculana i gresa. Izazov koji naš DeltaWASP 20 40 sa svojim kitom za keramiku zaslužuje. Ova početna točka eksperimentiranja je ideja stvaranja oblika koji se ne mogu ručno realizirati i/ili "tradicionalnim" načinima oblikovanja, kao što je isušivanje i lončarsko kolo. Kompleksni oblici s puno kutova koje izgledaju istodobno ugodno i privlačno.

WASP printa keramiku!

Korištenje našeg kita za glinu (Clay Kit) moguće je stvoriti veliku količinu modela spremnih za print u porculanu, pogledajte primjer na donjem videu. Naš ekstruder za glinu radi pod pritiskom, smjesa se ekstrudira na kontrolirani način, a zatim slijedi klasični keramički put: sušenje - pečenje - glaziranje. Mogućnosti koje, zahvaljujući slobodnom (open source) softveru, lako možemo usporediti s ručnim radom. Na primjer, primjenom ove tehnike, problemi debljine predmeta više ne postoje zbog unutarnje rešetke koja je potpuno pod kontrolom. Tako se pozornost umjetnika može usredotočiti na završni dio njegovog stvaralaštva.

WASP je stvorio ekstruder za LDM na temelju cilindra komprimiranog zrakom koji opskrbljuje beskonačnim vijkom i selektivnim načinom postavljanja gline pomoću stepnog motora. Mehanika 3D Delta WASP printera savršena je za postavljanje gline jer ploča za print ostaje mirna, dok se ekstruder pomiče na položaj za polaganje materijala, izbjegavajući tako opasne vibracije koje bi mogle ugroziti konačnu stabilnost modela. Taj mehanizam već dobro funkcionira, i dalje se istražuje glede materijala koji će se koristiti za printanje oblika kroz proces LDM-a.